Kocimiętka – ulubiony przysmak naszych pupili?

Za pomocą kocimiętki możemy również przekonać kota do konkretnego miejsca by wyznaczyć mu jego prywatną „kocią strefę”.
Wokół kocimiętki przez lata narosło wiele legend i opowieści, ale tak na dobrą sprawę mało kto wie jakie ma działanie. To niepozorne zioło jest w stanie wprawić naszego kota w stan prawdziwej euforii. Dla zwierzaka, który zapach tej rośliny, otaczający świat przestaje istnieć. Na czym więc polega narkotyczne działanie kocimiętki na naszych czworonożnych pupili?
/ 22.05.2011 18:22
Za pomocą kocimiętki możemy również przekonać kota do konkretnego miejsca by wyznaczyć mu jego prywatną „kocią strefę”.

Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest kocimiętka. Otóż kocimiętka to rodzaj roślin z rodziny jasnotowatych. Roślina ta swoją nazwę zawdzięcza właśnie wpływowi, jaki wywiera na koty. Łacińska nazwa kocimiętki to Nepeta Cataria, czyli w wolnym tłumaczeniu - kocimiętka właściwa. W skład tego rodzaju wchodzi blisko 200 roślin rosnących dziko, uprawianych przez ludzi, a także mieszańców. Kocimiętka rośnie zarówno na obszarach o klimacie umiarkowanym w Europie, jak i w Azji i Afryce, szczególnie w górach. W obszarze śródziemnomorskim występuje jej szczególnie dużo odmian.

Roślina ta charakteryzuje się grubą i sztywną łodygą z trójkątno-sercowatymi, szaro-zielonymi liśćmi o karbowanych brzegach. Jej wysokość może sięgać do jednego metra. Kwitnie na niebiesko, biało lub liliowo, a kwiaty znajdują się na szczytach łodyg. Z wyglądu przypomina trochę pokrzywę, a trochę miętę, stąd nawiązanie do niej w nazwie rośliny. Kocimiętka to nie tylko zioło przeznaczone dla kotów. Roślina ta stosowana jest w ziołolecznictwie na bóle głowy, bóle brzucha oraz jako środek uspokajający. Co ciekawe, jest ona sadzona blisko uli ze względu na to, że jest miododajna, a także uprawiana jest w domu jako roślina ozdobna. O ile kocimiętka działa przyciągająco na koty, niektóre gatunki much i komary skutecznie odstrasza.

Wpływ kocimiętki na kota

Wiemy już jak wygląda kocimiętka, warto zatem przejść do jej działania. Co tak naprawdę sprawia, że koty wariują czując kocimiętkę? Głównym winowajcą jest koci feromon – nepetalakton, który zawiera ta roślina. Co ciekawe, nie każdy kot jest w pełni wrażliwy na ten subtelny zapach. Na kocimiętkę reaguje około 70 procent kotów i to głównie w wieku rozrodczym. Mniej wrażliwe na nią są kocięta do około 3 miesiąca życia i koty starsze. Co ciekawe, około 30 procent osobników w ogóle nie reaguje na kocimiętkę i jest to dziedziczne genetycznie.

Sprawdź również: Czym charakteryzują się koty domowe? – krótka charakterystyka

Kot, który jest wrażliwy na ten zapach i poczuje kocimiętkę, zachowuje się jak w transie. Tarza się w miejscu, gdzie czuje zapach rośliny, ociera się, drapie, a także mruczy lub miauczy. Jeśli oprócz zapachu będzie miał dostęp do liści kocimiętki, będzie je gryzł lub lizał. Stan tego swoistego amoku trwa około 10 minut, a następnie przechodzi. Po kilku godzinach, gdy kot znów poczuje kocimiętkę, może ponownie przejść w stan „transu”. Co ciekawe, podobny wpływ kocimiętka wywiera także na większe zwierzęta, należące do rodziny kotowatych.

Wykorzystanie kocimiętki

Wpływ, który kocimiętka wywiera na koty, możemy wykorzystać w różnych celach. Za pomocą kocimiętki możemy na przykład zachęcić kota do zabawy. W tym celu wystarczy spryskać sprejem z kocimiętką zabawki lub nasypać na podłogę trochę suszonej rośliny. Możemy również „odnowić” zapomniane zabawki nadając im zapach kocimiętki. Aby to zrobić możemy na przykład zamknąć na chwilę zabawkę w woreczku z tym ziołem.

Za pomocą kocimiętki możemy również przekonać kota do konkretnego miejsca by wyznaczyć mu jego prywatną „kocią strefę”. Wystarczy w tych miejscach nasypać kocimiętkę lub spryskać je sprejem. Aby przekonać kota do używania drapaka, także można natrzeć go kocimiętką. Kocimiętką możemy również zneutralizować inne niechciane zapachy, na przykład zapach psa po powrocie od znajomych lub obcego kota. Kocimiętka dostępna jest pod postacią żywej rośliny w doniczce, suszonych liści, kropli, spray’u, pod postacią kocich dropsów lub zabawek np. myszy lub skarpety z kocimiętką. 

Zobacz też: Kocia anatomia – interesujące zagadnienia i ciekawostki

Redakcja poleca

REKLAMA